Palenie świec to nie tylko relaksujący sposób na stworzenie przytulnej atmosfery, ale także sztuka zachowania ich trwałości. Poniżej znajdziesz kilka porad w temacie jak palić świece, które pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się swoimi świecami, a także użytkować je w bezpieczny sposób.
Jak długo palić świece
Ważne jest, aby pamiętać o czasie palenia, który zależy od rodzaju świecy. Zazwyczaj, aby zapobiec tunelowaniu, świeca powinna płonąć tak długo aż wokół knota utworzy się basen stopionego wosku aż po brzeg. Nie poleca się palenia świecy na chwilę, ponieważ taka praktyka spowoduje, że świeca nie będzie się palić prawidłowo.
Jak gasić świece
Pierwszy sposób jaki przychodzi nam na myśl to zdmuchnięcie płomienia. O ile umiejętne wykonanie tej czynności będzie miało dobry efekt, o tyle zbyt mocny podmuch może spowodować rozbryzg gorącego wosku na ściany i meble oraz zadymić pomieszczenie. Jeżeli chcemy gasić świece w ten sposób, musimy się upewnić, że koło świecy nie ma żadnych łatwopalnych materiałów (np. firanka, koc czy suszone kwiaty w wazonie). Najprostszym sposobem na zgaszenie świecy jest użycie specjalnego gasidełka, jednak jeżeli go nie posiadasz możesz je zastąpić np. zakrętką od butelki.
Kolejnym mało znanym sposobem gaszenia świec jest zatapianie knota w wosku. W ten sposób płomień na skutek podtopienia jest odcięty od tlenu i gaśnie. Ta metoda jest dobra z dwóch powodów: ilość dymu, która się wytwarza jest minimalna, knot po kąpieli w wosku jest świetnie przygotowany do kolejnego palenia. W gaszeniu tym sposobem zalecamy pomóc sobie metalowym dłuższym przedmiotym aby uniknąć poparzenia.
Podstawowe zasady bezpiecznego palenia świec
Bezpieczeństwo podczas palenia świec to absolutna priorytet. Zawsze umieszczaj świece na stabilnym podłożu, aby uniknąć przewrócenia. Dodatkowo, trzymaj je z dala od materiałów łatwopalnych i nie pozostawiaj świec bez nadzoru. Szczególnie warto pamiętać o tym, kiedy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, które mogą niechcący przewrócić świecę. Dodatkowo nie powinno palić się świec w przeciągu. Świeca w takich warunkach pali się nierównomiernie, co powoduje wycieki wosku z boku świecy, a niestabilny płomień może się łatwo przenieść na łatwopalne materiały w naszym domu.
Jeżeli zależy nam na zachowanie w dobrym stanie naszych mebli, stosuj podkładki pod świece. Temperatura, do której rozgrzewa się świeca może odbarwić drewno lub okleinę, a w przypadku sztucznych materiałów może stopić powierzchnię. Kolejnym argumentem za stosowaniem podstawek jest porządek – w przypadku wycieku wosku, ten ląduje na podkładce, a nie na meblach, dywanie czy obrusie. Świeca palona bez podkładki uplastycznia się i może przykleić się do powierzchni, na której stoi.
Tunelowanie – czym jest i jak go uniknąć
Tunelowanie to zjawisko, gdy świeca spala się tylko w środku, pozostawiając niewypalony wosk przy brzegach. Aby tego uniknąć, pamiętaj o odpowiednio długim czasie palenia. Jednak jeśli Twoja świeca już posiada 'tunele’ to zastosuj „metodę foliową”, owiń wosk wokół świecy folią aluminiową, tworząc przestrzeń do stopienia się brzegów.
Czy knot powinien być przycinany
Przycinanie knota przed paleniem świecy może mieć istotny wpływ na jej płomień i trwałość. Knot powinien być przycięty do około 0,6 cm długości, zapewniając tym samym właściwą wielkość płomienia. Zapobiega to nadmiernemu kopceniu i dymieniu.
Jeżeli zdarzy Ci się, że za krótko przytniesz knot i zatopi się on w wosku, co uniemożliwia dalsze użytkowanie świecy, nie martw się. Po zastygnięciu wosku wystarczy wydłubać jego nadmiar wokół knota i świeca ponownie może być palona.
Jak palić gromnicę
Tak jak świecę w szkle czy pieńkową, tak też gromnicę pali się w inny sposób. Świeca na chrzest czy do komunii jest przeznaczona do trzymania w ręku. Z racji przeznaczenia rękojeść takiej świecy często pokryta jest materiałem, który pełni funkcję ozdobną, ale także praktyczną – zapewnia lepszy uchwyt. Takie świece dodatkowo są zdobione wstążkami czy przyklejonymi elementami.
Ważną zasadą jest aby podczas palenia świecy trzymać ją prosto, zapewni to równomierne spalanie. Przy tego typu świecach zaleca się stosowanie okapników i profitek w celu uniknięcia zabrudzenia woskiem ubrania i otoczenia.
W przypadku świecy posiadającej zdobienia z materiałów, wstążek i innych łatwopalnych elementów, powinniśmy zachować szczególną uwagę. W momencie, kiedy płomień zbliża się do wspomnianych zdobień, powinniśmy je jak najszybciej zdjąć. Jeżeli jest to niemożliwe, powinniśmy natychmiast zgasić świecę aby zapobiec zapłonowi dekoracji.
Co zrobić po wypaleniu się świecy
Jeżeli nasza świeca wypaliła się do końca, nie wyrzucajmy jej od razu do śmieci. W przypadku, kiedy pozostały z niej resztki wosku, można go wykorzystać ponownie robiąc własną świecę. Gotowe knoty można kupić w internecie za nieduże pieniądze, a nawet zrobić je samodzielnie w domu z kawałka sznurka. Jeżeli wypaliła nam się świeca w szkle, pojemnik również można wykorzystać ponownie. Po bardzo dokładnym umyciu może nam służyć za szklankę lub naczynie do deserów i przekąsek.
FAQ
1. Czy mogę zostawić świecę palącą się przez całą noc?
Nie zaleca się pozostawiania świec palących się przez długi czas bez nadzoru. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego zawsze gaś świecę przed wyjściem lub przed pójściem spać.
2. Czy istnieje różnica w paleniu świec różnych marek?
Tak, każda marka może mieć swoje zalecenia dotyczące palenia. Czas palenia, jakość wosku czy konstrukcja świecy mogą się różnić, dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta, które zazwyczaj przedstawione są na opakowaniu bądź są podklejone pod samą świecą.
3. Czy używanie świecy zapachowej wpływa na czas jej palenia?
Tak, świeca zapachowa może mieć inny skład, co może wpłynąć na czas jej palenia. Zaleca się zapoznanie z instrukcjami producenta, aby osiągnąć optymalny czas palenia.
Pamiętaj, że palenie świec to nie tylko rytuał, ale również sztuka dbania o bezpieczeństwo i trwałość. Zachowując podane zasady, można cieszyć się relaksującym blaskiem świec w domu bez obaw o niebezpieczeństwo czy marnowanie wosku.
4. Jak usunąć wosk z dywanu lub ubrania
W przypadku pobrudzenia woskiem tkaniny należy po jego wyschnięciu ręcznie zdjąć nadmiar wosku, a następnie przyłożyć gazetę, papier lub papierowy ręcznik i na niskiej temperaturze prasować. Wosk wsiąknie w papier i usunie go z materiału. Czynność należy powtarzać do całkowitego wyczyszczenia tkaniny.